Müşteri memnuniyeti ölçüm sistemlerinden olan Ozosurvey, müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak ve işletmenin müşterileri gözündeki yerini göstermelerine yardımcı olan bir tür yazılımdır.

İşletmelerin devamlılığını sağlayabilmelerinin ön koşulu müşteri memnuniyetinin sağlanması ve söz konusu memnuniyetin devam ettirilmesidir. Özellikle müşteri sirkülasyonunun fazla olduğu hizmet sektöründe müşteri memnuniyeti firma için daha da önemli hale gelmektedir.

Müşteri memnuniyeti sağlamak aynı zamanda işletmeler ve diğer müşteriler için bir tür kalite göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle pek çok firma İSO 10002 kriterlerine uygun olduğunu kanıtlayarak müşteri memnuniyeti sertifikası almaktadır. Ancak müşteri memnuniyetinin devamlılığının sağlanması işletmeler için daha da önemlidir.

İnternet teknolojilerinin yaygınlaşması ve sosyal medyanın gündelik hayatın içerisinde dahil olmasıyla birlikte müşterilerin istek, öneri ve özellikle de işletme içerisinde yaşadıkları olumsuzlukları yani şikayetlerini online olarak sosyal medya platformlarına yazmaktadır. İnteraktif yapısı nedeniyle enformasyonun hızla yayılmasını sağlayan ve veri silmenin zor olduğu sosyal medya kanallarında yer olan olumsuz yorumlar ve şikayetler firmanın kurumsal kimliğini olumsuz etkilemekte ve müşteri gözünde işletmenin kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

Cafe, restoran, hastane, hotel, bar, tatil köyü gibi kurum ve işletmelerde müşteri memnuniyetini ölçmek için geliştirilen Ozosurvey Müşteri Memnuniyeti Ölçüm Sistemi sayesinde işletmeler, yapılan olumsuz yorumlar daha sosyal medyaya yansımadan çözüm üretebilme imkanı bulunmaktadır.

Gelişmiş QR Kod teknolojisiyle çalışan Ozosurvey, kolay kullanımıyla müşteriler tarafın kolayca kullanılmaktadır. Sadece olumsuz yorumların işletme yönetimine iletilmesinde değil aynı zamanda işletmenin kendini müşterilerin gözünde de değerlendirmesine yardımcı olmaktadır.

Ozosurvey Müşteri Memnuniyeti Ölçüm Sistemi hakkında daha fazla bilgi almak ve denemek için tıklayınız.